Bliźniaki „zaplanowane”, czyli bliźniacza ciąża z in vitro

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
Dwoje dzieci je

Ciąże mnogie przez wiele osób postrzegane są jako dodatkowe szczęście i wręcz idealne rozwiązanie – dwójka dzieci od razu! Niestety, obecnie nie ma metod na zaplanowanie ciąży bliźniaczej ani na zwiększenie szans na ciążę mnogą. Jest jednak… in vitro. Czy to prawda, że osoby korzystające z tej procedury znacznie zwiększają swoje szanse na zostanie rodzicami bliźniaków? Jakie jest prawdopodobieństwo?

Bliźniaki na żądanie?

Tak, jak starając się o dziecko nie można wybrać jego płci (choć istnieje wiele znanych sposobów na zwiększenie szans na chłopca czy dziewczynkę,  ich skuteczność jest raczej żadna), tak samo nie można mieć wpływu na to, czy ciąża będzie pojedyncza czy mnoga. Jednak skoro in vitro podobno zwiększa szanse na bliźnięta, czy można, w przypadku problemów z niepłodnością, zażyczyć sobie po prostu tej procedury?

Okazuje się, że nie. Polskie prawo stanowi, że gdy inne metody leczenia niepłodności mają w przypadku danej pary szanse na powodzenie, in vitro na żądanie nie jest możliwe. Ustawa o leczeniu niepłodności stanowi, że zapłodnienie pozaustrojowe stosuje się, kiedy wyczerpią się inne możliwe metody leczenia, które prowadzono nie krócej niż rok.

Kiedy in vitro?

In vitro jest zwykle traktowane jako ostatnia deska ratunku dla niepłodnych par, kiedy inne metody zawiodą bądź też gdy wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego są jasne i bezsprzeczne.

Wskazania do in vitro to:

 • poważniejsze przypadki endometriozy – III lub IV stopień;
 • niedrożność jajowodów;
 • brak owulacji;
 • bardzo niskie parametry nasienia;

Dziecko z łyżeczką w buzi

Jak często w przypadku in vitro zdarzają się bliźniaki?

Decydując się na in vitro para musi zdawać sobie sprawę, że tylko w określonym przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że ciąża będzie bliźniacza. Chodzi oczywiście o ryzyko związane z umieszczeniem w macicy więcej niż jednego zarodka – wtedy szanse, że zajdziemy w ciąże z bliźniakami znacznie wzrastają (szacuje się, że nawet o 20-40%). Transfer kilku zarodków może mieć miejsce w przypadku Pań po trzydziestym piątym roku życia lub też kiedy wcześniejsze transfery nie przyniosły rezultatu.

Lekarze decydują się na ten krok, ponieważ kilka zarodków zwiększa szanse na powodzenie. Jednak jest to zwykle ostateczność – u młodszych kobiet i w większości przypadków przenoszony jest tylko jeden zarodek. Praktykę przenoszenia więcej niż jednego zarodka ogranicza się już od kilku lat w klinikach w Stanach i Europy Zachodniej. To dlatego, że ciąża mnoga niesie ze sobą znacznie wyższe ryzyko zarówno dla matki, jak i dla dzieci.

Warto w tym miejscu podkreślić, że sama metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, nie zwiększa szans na ciążę bliźniaczą – chodzi wyłącznie o transfer więcej niż jednego zarodka do macicy.

Uśmiechnięte dziecko

Większe ryzyko dla mamy i dzieci

Nie ma wątpliwości co do tego, że ciąża bliźniacza to znacznie większe zagrożenie dla kobiety i dla dzieci – uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Rosną bowiem szanse powikłań oraz problemów rozwojowych płodów.

Jakie mogą być to problemy?

 • częściej występujące nadciśnienie tętnicze u matki;
 • większe prawdopodobieństwo niedokrwistości;
 • bardziej nasilone typowe dolegliwości ciążowe, jak mdłości i wymioty, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy, obciążenie kręgosłupa;
 • nierównomierny rozwój płodów, obumarcie jednego z nich;
 • większe zagrożenie wadami anatomicznymi, wadami wrodzonymi;
 • niższa masa urodzeniowa;
 • częściej występujące powikłania okołoporodowe.

Czy mamy tu rodziców bliźniaków?

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki