Bielizna wpływa na jakość spermy! Jak to możliwe?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
bielizna

Istnieje cała masa czynników wpływających w mniejszym lub większym stopniu na płodność. Jedne są oczywiste, a z innych nie zdajemy sobie nawet sprawy. Okazuje się, że tak z pozoru błaha rzecz, jak… męska bielizna może grać pewną rolę w obniżaniu jakości spermy. W jaki sposób?

Rodzaj bielizny ma znaczenie!

Wybór bielizny dla mężczyzny zależy zwykle wyłącznie od preferencji – niektórzy panowie są fanami bokserek, inni – wolą nieco bardziej obcisłe modele. Okazuje się, że to, co preferuje partner w tej kwestii może rzutować także na jego płodność! Pod tym względem znacznie lepsza jest bielizna mniej obcisła, jak bokserki.

Badania potwierdzają – lepsze bokserki!

Mężczyźni noszący luźniejszą bieliznę mieli spermę lepszej jakości – do takiego wniosku doszli naukowcy (a konkretnie – zespół pod kierownictwem dr Lidii Mínguez-Alarcón z bostońskiej Harvard T.H Chan School of Public Health) po przestudiowaniu wyników badań, w którym udział wzięło 656 panów. Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Human Reproduction”.

Badano mężczyzn, którzy zgłaszali się do Szpitala Generalnego w Massachusetts w latach 2000-2017 z powodów problemów z płodnością. Analizowano między innymi jakość ich spermy, ale także takie parametry jak choćby uszkodzenia DNA plemników. Panowie wskazywali także jaką bieliznę preferują.

Wyniki pokazały, że 53% woli bokserki, a 47% – slipki. W tej pierwszej grupie koncentracja plemników była aż o 25% wyższa! Lepiej wypadała także liczba plemników i ich ruchliwość.

bielizna1

Dlaczego bokserki są lepsze?

Wielu specjalistów od lat zwraca uwagę na fakt, że temperatura w okolicach jąder ma znaczenie dla męskiej płodności. Dla plemników wysokie temperatury są bardzo szkodliwe, a obcisła bielizna noszona cały czas sprawia, że jądra bardziej się nagrzewają.

Wystarczy tylko zmienić bieliznę?

Oczywiście sama zmiana bielizny na luźniejszą na niewiele się zda. Szczególnie, jeśli przyczyna niepłodności leży gdzie indziej – wtedy konieczne są badania i wizyta u specjalisty by zdiagnozować przyczynę. Jednak na pewno tego typu zmiana, którą można wprowadzić do swojego życia w bardzo prosty sposób, nie zaszkodzi, a może wręcz pomóc płodności. Warto też pamiętać, że samo noszenie obcisłych majtek nie może być przyczyną niepłodności!

Inne czynniki wpływające na męską płodność

W jaki jeszcze sposób mężczyźni przegrzewają jądra i mogą zaburzać płodność?

  • prowadząc siedzący tryb życia.
  • biorąc często długie, gorące kąpiele w wannie.
  • często korzystając z sauny czy jacuzzi.
  • trzymając laptopa na kolanach, a telefon zawsze w spodniach.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki