Badanie w kierunku predyspozycji do nowotworu piersi

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
breast

W Polsce każdego roku odnotowuje się około 12 tysięcy nowych zachorowań na nowotwór piersi – prawie połowa z nich kończy się śmiertelnie. Największe prawdopodobieństwo zachorowania obserwuje się u kobiet w wieku 50-59 lat, jednak choroba dotyka również młodsze panie oraz bardzo rzadko mężczyzn. Szanse na wyleczenie przy odpowiednio wczesnym zdiagnozowaniu zmian są zazwyczaj duże.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór piersi

Według niektórych badań, wyższą zachorowalność obserwuje się u kobiet, u których wcześnie wystąpiła pierwsza menstruacja oraz pań, które późno weszły w okres menopauzy. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworu wymienia się również korzystanie z terapii hormonalnej, otyłość, późne macierzyństwo, a także brak potomstwa. Nadużywanie alkoholu aż dwukrotnie zwiększa ryzyko choroby. Na listę czynników rakotwórczych trafiły także papierosy.

Predyspozycje genetyczne

W około 10% za rozwój nowotworu piersi odpowiadają dziedziczne predyspozycje genetyczne. Należą do nich m.in. mutacje w obrębie genu BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2. Dla przykładu, wykrycie mutacji w genie BRCA1 zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi nawet do 80%, w genie CHEK2 – ok. 2,5 krotnie, natomiast wykryta mutacja w genie NOD wiąże się z ok. 1,5 krotnym ryzykiem zachorowania i jest charakterystyczna dla pacjentek w wieku poniżej 50 r.ż. W przypadku wystąpienia predyspozycji genetycznych u pacjentek, wykonanie odpowiednich badań pozwala na oszacowanie poziomu ryzyka zachorowania.

Wykonanie odpowiednich badań pozwala na oszacowanie poziomu ryzyka zachorowania u pacjentek, u których występują predyspozycje genetyczne. Wykrycie w genach mutacji odpowiedzialnych za nowotwór piersi nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem wystąpienia choroby. Oznacza jednak zwiększone ryzyko zachorowania w stosunku do średniej populacyjnej. W takim przypadku pacjentki powinny pozostać pod stałą opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń profilaktycznych.

Sonda

Czy robisz raz w roku obowiązkowe badanie piersi?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Badania w kierunku predyspozycji

Panel „Nowotwór Piersi” obejmuje badania diagnozujące wybrane mutacje w genach BRCA1, NOD2, CHEK2 i jest wykonywany w celu wykrycia  najczęstszych, wybranych predyspozycji genetycznych do raka piersi.

Wykonanie panelu badań w szczególności zalecane jest młodym kobietom, stosującym antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, a także osobom, w których rodzinach w przeszłości stwierdzono występowanie zachorowania na nowotwór piersi lub jajnika. Powinny się na nie zdecydować również osoby, u których już zdiagnozowano raka piersi lub jajnika.

zdjęcieMetody badania

W Laboratorium Genetycznym INVICTA detekcja wybranych mutacji w genach predysponujących do rozwoju raka piersi i raka jajnika wykonywana jest przy zastosowaniu metod z zakresu biologii molekularnej – reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) oraz reakcji sekwencjonowania. To wyjątkowo czułe badania, dające wiarygodny wynik. Wykonuje się je z krwi pacjenta lub jego śliny.

Zwiększona świadomość, regularne poddawanie się specjalistycznym badaniom, a także samokontrola, zmniejszają ryzyko wykrycia zaawansowanej choroby nowotworowej. W przypadku wykrycia zmian na wczesnym etapie rozwoju możliwe jest szybkie podjęcie leczenia i często całkowity powrót do zdrowia.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki