Badania prenatalne – służą ratowaniu dzieci

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta i lekarz

Oczekiwanie na dziecko to jednocześnie czas radości, ekscytacji, ale też – niepokoju, obaw. Czy maluch jest zdrowy? Czy odpowiednio się rozwija? Czy wszystko jest w porządku? Żeby dowiedzieć się więcej, rodzice podejmują decyzję o przeprowadzeniu badań prenatalnych. Dzięki nim, w przypadku wystąpienia chorób czy dolegliwości, można nawet uratować życie dziecka.

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonuje się przed porodem – służą przebadaniu płodu jeszcze w trakcie jego rozwoju przebiegającego wewnątrz macicy. Dzięki nim wyklucza się lub stwierdza wady rozwojowe, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu rozwijającego się w łonie matki dziecka. Jeśli zostaną wykryte, można podjąć odpowiednie kroki i rozpocząć leczenie, co pozwala nawet uratować życie malucha. Jednak to, o czym wiele osób zapomina, to fakt, że każde jedno badanie oceniające stan zdrowia dziecka przed porodem jest badaniem prenatalnym. Nawet „zwykłe” badania USG.

Rodzaje badań prenatalnych

Istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych – nieinwazyjne (inaczej zwane przesiewowymi) oraz inwazyjne. Te drugie pozwalają precyzyjnie określić z czym mamy do czynienia, jednak wykonywane są tylko w ostateczności – jeśli faktycznie istnieje niebezpieczeństwo, że występuje wada lub choroba. Na początku zawsze przeprowadza się te nieinwazyjne, bezpieczne dla matki i dziecka – pokazują one czy istnieje niebezpieczeństwo. Jeśli ich wyniki budzą podejrzenia, że coś może być nie tak, wtedy można podjąć decyzję o badaniach inwazyjnych.

Dlaczego mogą być niebezpieczne? Ponieważ wymagają ingerencji w płód bądź to, co go otacza, np. pobrania płynu owodniowego czy fragmentu kosmówki. To niesie ze sobą pewne, na szczęście niewielkie, ryzyko wystąpienia powikłań, które pojawiają w 0,5%-1% przypadków.

Wiedzieć znaczy reagować

Dzięki badaniom prenatalnym można, wiedząc o chorobie płodu, szybko zareagować. Pozwalają one stwierdzić dokładnie co jest nie tak. Dzięki diagnostyce możliwa jest z kolei odpowiednia interwencja – podjęcie leczenia, zabezpieczenie się przed porodem (np. rodzenie w odpowiedniej placówce, która zajmie się maluchem bardzo szybko po porodzie) lub nawet przeprowadzenie operacji płodu jeszcze w brzuchu kobiety, co, w konsekwencji, ratuje zdrowie, a nawet życie dziecka.

Przede wszystkim – pomoc dziecku

Przyjęło się myśleć, że badania prenatalne służą tylko wykrywaniu nieuleczalnych wad genetycznych płodu i są podstawą do późniejszego wykonania aborcji. To błędny i krzywdzący tok myślenia! Faktycznie, tego typu badania pomagają wykryć także nieuleczalne wady i choroby, jednak to tylko jedna część z ich wielu funkcji. Wykonuje się je przede wszystkim po to, by dziecku pomóc. I o tym fakcie nie wolno zapominać.

Można podać wiele przykładów, w których wykonanie badań prenatalnych pozwala na odpowiednią reakcję, np. wada układu moczowego – mama może już w trakcie ciąży poddawać się zabiegom, które sprawią, że po porodzie nerki malucha będą w znacznie lepszym stanie niż gdyby nie podjęto żadnej interwencji. Będzie można je dalej skutecznie leczyć. Z kolei w przypadku wad serca kobieta przenoszona jest do specjalistycznego szpitala, w którym odbywa się poród i operacja dziecka zaraz po nim. Szybka interwencja po porodzie jest kluczowa w przypadku wielu chorób i wad, a możliwa dzięki badaniom prenatalnym, które pozwalają przygotować się i określić tok postępowania. Dziecko miałoby znacznie mniejsze szanse, gdyby choroba nie była zdiagnozowana, a poród odbywał się w małym szpitalu.

Akceptacja tego, czego zmienić nie można

Kolejnym sposobem, w jaki pomagają badania prenatalne to możliwość pogodzenia się i przygotowania do wychowywania dziecka niepełnosprawnego. To coś zupełnie innego dowiedzieć się o chorobie malucha po porodzie, a co innego – jeszcze podczas ciąży. W tym drugim przypadku jest czas na poukładanie wszystkiego, skorzystanie z pomocy np. psychologa, zabezpieczenie się, przemyślenie tego, w jaki sposób zmieni się życie i jak trzeba je będzie zorganizować. Ten czas jest bardzo cenny.

Chirurgia prenatalna

Wykrycie wad umożliwia interwencję – w niektórych przypadkach konieczna jest ta chirurgiczna. Owszem, to ryzyko, jednak operacje płodu wykonuje się, gdy ryzyko związane z ich przeprowadzeniem jest mniejsze niż to, które niesie ze sobą wykryta nieprawidłowość w rozwoju dziecka. Czasem taki zabieg to dla niego jedyna szansa na zdrowie. Rozwój tzw. chirurgii prenatalnej jest ściśle związany z rozwojem badań prenatalnych. Bez odpowiedniej diagnostyki nie ma mowy o skomplikowanych zabiegach.

Kiedy operacje bywają konieczne?

  • wady serca,
  • przepuklina przeponowa,
  • rozstrzelenie oskrzeli,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • uropatia zaporowa,
  • potworniak krzyżowo-ogonowy,
  • zespół pasm owodniowych,
  • zespół transfuzji międzypłodowej,
  • torbielowatość gruczolakowata płuc.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki