Azoospermia – brak plemników w nasieniu

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1
tata

Azoospermia polega na całkowitym braku plemników w nasieniu. Potwierdza się ją za pomocą specjalnego badania. Przyczynami tego zaburzenia mogą być m.in. nieprawidłowości genetyczne lub niedorozwój jąder. Jednak nawet w przypadku mężczyzn, u których wykryto azoospermię istnieje szansa na posiadanie biologicznego potomstwa.

Przyczyny azoospermii

Przyczyn azoospermii jest kilka. Pojawia się m.in. w przypadku niedorozwoju lub zaniku jąder, a także ich utraty, przy czym mogą zostać one uszkodzone już w życiu płodowym. Źródłem tego zaburzenia mogą być także nieprawidłowości hormonalne, np. zbyt duża ilość estrogenów, androgenów i prolaktyny bądź też niedobór gonadotropin. Nowotwory jąder oraz niektóre przeciwnowotworowe leki, a także radioterapia i chemioterapia mogą mieć wpływ na rozwój azoospermii. Jedną z jej przyczyn są też zaburzenia genetyczne lub zaburzenia kariotypu (Zespół Klinefeltera, Zespół Pradera-Willego, Zespół Kallmana). Oprócz tego azoospermię może wywoływać niedrożność nasieniowodów – nabyta bądź też wrodzona.

Diagnostyka

Azoospermię można zdiagnozować wyłącznie dzięki badaniu nasienia, nie daje bowiem żadnych widocznych objawów. Podczas badania kropla nasienia najpierw oglądana jest przez mikroskop. Jeżeli okazuje się, że w próbce nie widać plemników, nasienie zostaje odwirowane w specjalnej wirówce. Stosuję się ją, gdyż wirowanie powoduje nagromadzenie plemników w powstałym w ten sposób osadzie. Jeśli rzeczywiście ich nie ma, lub są, lecz w bardzo niewielkiej liczbie, dzięki tej metodzie zostanie to wykryte. Samo badanie mikroskopem może nie przynieść rezultatów, gdyż w przypadku kiedy plemników jest bardzo mało zdarza się, że nie zostają po prostu zauważone. Gdy po analizie osadu okaże się, że w oddanej próbce nie ma nasienia, wówczas dla pewności wykonywane jest kolejne badanie. Dzieje się tak, gdyż plemniki są nierównomiernie rozmieszczone i istnieje możliwość iż do badania została pobrana próbka, która ich nie zawierała. Dopiero po powtórnym zbadaniu mamy więc pewność, że to azoospermia.

To nie wyrok

Po wykryciu azoospermii kolejnym krokiem jest wykonanie dodatkowych badań, m.in. poziomu hormonów i badań andrologicznych. Azoospermia nie musi bowiem powodować bezpłodności. Często dochodzi jedynie do zahamowania lub upośledzenia produkcji plemników, jednak są przypadki gdy to sytuacja nieodwracalna. Jeśli badania wykażą prawdopodobieństwo, że plemniki zachowały się jądrach, wówczas wykonuje się biopsję jąder. Podczas zabiegu z jądra zostaje pobrany mały wycinek tkanki. Ocenia się ją następnie pod mikroskopem i sprawdza, czy w jądrach dochodzi w ogóle do produkcji plemników. Gdy badanie wykaże ich obecność w uzyskanym materiale, pobiera się je bezpośrednio z jąder lub najądrzy. Mogą zostać dzięki temu wykorzystane do leczenia niepłodności metodą in vitro (IVF-ICSI). Przyczyną azoospermii może się także okazać niedrożność nasieniowodów.
W takim przypadku możliwa jest próba ich udrożnienia, lecz nie zawsze okazuje się to skuteczne.

Średnia ocena: 12345 3,50/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki