Argumenty za posiadaniem większej liczby dzieci

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
duża rodzina

Dla osób, które zawsze marzyły o posiadaniu więcej, niż jednego dziecka sprawa jest oczywista i szukanie jakichkolwiek argumentów jest zupełnie niepotrzebne. Niektórzy jednak wahają się pomiędzy przekonaniem, że lepiej zapewnić jednemu potomkowi wszystko co najlepsze, a chęcią powiększenia rodziny. To właśnie dla tych drugich przygotowaliśmy dziś garść argumentów przekonujących, że naprawdę warto!

Argumentów za posiadaniem większej liczy dzieci można by wskazać całe mnóstwo. My dziś podajemy jedynie kilka, ale to właśnie one powinny przekonać tych, którzy jeszcze się wahają!

Dzieciaki potrzebują rodzeństwa

To chyba naczelny argument słyszany przez rodziców jedynaków setki, jeśli nie tysiące razy. Podawany jako najważniejszy, jeśli nie jedyny powód, dla którego rodzice powinni postarać się o kolejnego potomka. Bo jedynacy mają w życiu ciężej, bo wyrastają na egoistów – bo to, bo tamto. Trudno dziwić się zdenerwowaniu rodziców, bo to nie potrzeby starszego potomka powinny być głównym argumentem za podjęciem starań o kolejne dziecko. Są ważne – to prawda, ale w tym akurat przypadku nie najważniejsze. Podajemy ten argument na początku, by już na wstępie się z nim rozprawić i skupić na tym, co kluczowe. A więc? Na potrzebach samych rodziców.

Już nigdy nie będziecie się nudzić

I to ma być niby ten kluczowy argument? Przecież nuda to powód wyjątkowo błahy, wręcz banalny. Niekoniecznie. Wiedzą o tym chociażby pary, których związki rozsypały się właśnie przez ten banał. Monotonia, rutyna, przyzwyczajenie do siebie i codzienności to najgorsze, co może wkraść się w rodzinę. Im więcej dzieci, tym ryzyko podobnej sytuacji maleje – więcej się dzieje, więcej rzeczy robi się razem, więcej szaleństwa, zamieszania, bałaganu i radości. Pojawia się też oczywiście więcej problemów, które trzeba wspólnie rozwiązać, ale i to okazuje się być dla rodziny budujące. Rodzicielstwo to piękna przygoda i urozmaicenie codziennego życia. Pozwala zobaczyć siebie nawzajem w zupełnie innym świetle, bardziej docenić i szanować.

Nigdy nie będziecie samotni

Egoistyczne? Być może, ale większość naszych życiowych decyzji podszytych jest takim właśnie, często nieświadomym egoizmem. Łączymy się w pary z miłości, ale i dlatego, że boimy się samotności. Pomagamy innym ze współczucia, ale i dlatego, by kiedyś i nam ktoś pomógł. Decydując się na dziecko chcemy dać mu to, co najlepsze, zaofiarować wszystko, czego będzie potrzebować, ale kiedyś to ono będzie pomagało spełniać nam nasze potrzeby. Im więcej mamy dzieci tym ryzyko, że grozi nam samotna starość jest mniejsze. Zawsze będzie ktoś, kto zadzwoni, odwiedzi, pomoże. Zawsze też – mimo upływu lat, będziemy czuć się komuś potrzebni, będziemy mieć poczucie, że nasze życie ma sens, bo żyjemy dla kogoś.

Będziecie mieć więcej czasu dla siebie!

Paradoks? Wcale nie. Jeśli dzieci w domu jest więcej, nigdy nie brakuje pomysłów na zabawę i spędzanie wolnego czasu, a pojęcie nudy praktycznie nie istnieje. Koleżanki i koledzy z podwórka to dużo, ale jednak nie to samo, co rodzony brat czy siostra. On/ona jest praktycznie cały czas „na miejscu”, nie trzeba do niego/niej wychodzić ani wracać. Kiedy dzieciaki potrafią zająć się same sobą, rodzice zyskują więcej czasu dla siebie nawzajem, nie muszą organizować maluchom zabawy, szukać pomysłów na zabicie czasu. Oczywiście warto, by rodzice od czasu do czasu pobawili się wspólnie z maluchami – zagrali w jakąś planszówkę, wybrali się do lasu itp., ale chodzi o zwykłe, codzienne dni, kiedy obowiązki nie pozwalają na spędzanie z dziećmi tyle czasu, ile byśmy pragnęli.

Dzieciaki będą zdrowsze, a wy spokojniejsi!

Im więcej dzieci, tym większa szansa, że komputer, laptop czy tablet będzie odgrywał w ich życiu mniejszą rolę. Trudno dziwić się jedynakowi, że ucieka się do multimediów, skoro realny świat nie ma mu zbyt wiele do zaoferowania – zajęci nieustannie rodzice, daleko mieszkający koledzy. Jeśli dzieciaków jest więcej, zazwyczaj spędzają czas aktywnie, ciągle są w ruchu. Kiedy dziecko nie jest samo, mniejsza jest też obawa rodziców – wiedzą, że dzieciaki w razie czego sobie pomogą czy wzajemnie wesprą. Z bratem czy siostrą można (a od czasu do czasu nawet trzeba) się pokłócić, ale brata czy siostrę trzeba też w razie potrzeby obronić i stanąć za nim murem. I większość dzieciaków doskonale zdaje sobie sprawę z tej prawidłowości.

Nadal macie wątpliwości, że posiadanie większej liczby dzieci to dobra decyzja?

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki