Akupunktura w leczeniu niepłodności

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 1
4546899614_521bd3f5e6_z

Wieloletnie i często bezskuteczne leczenie niepłodności zmusza lekarzy do poszukiwania coraz to nowych terapii, które sprawdziłyby się w przypadku, gdy zawodzą metody konwencjonalne. Akupunktura – bliskowschodnia technika leczenia igłami – jest jedną z licznych metod, oferowanych niepłodnym parom w toku leczenia zaburzeń płodności.

Na czym polega akupunktura?

Akupunktura jest metodą leczenia znaną już w starożytności. Pochodzi z Bliskiego Wschodu (prawdopodobnie z Chin) i coraz częściej traktowana jest nie w opozycji, a jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Leczenie z wykorzystaniem akupunktury polega na nakłuwaniu złotymi bądź srebrnymi igłami ciała w konkretnych jego punktach, które odpowiadają za aktywność narządów wewnętrznych. Każde pojedyncze nakłucie jest impulsem dla organów ciała – płynący szlakami energetycznymi sygnał „zachęca” je do pobudzenia (zwiększenia) bądź wyciszenia (zmniejszenia) swojej aktywności. Celem tego działania jest uśmierzenie bólu i osiągnięcie równowagi w funkcjonowaniu organizmu, ale zwolennicy akupunktury na równi z czysto medycznymi zaletami, wymieniają także relaks i wyciszenie umysłu, co ułatwia radzenie sobie ze stresem i zmaganiem się z problemami codziennego życia.

Akupunktura a niepłodność

Akupunktura wykorzystywana jest zarówno w tradycyjnym (farmakologicznym) leczeniu niepłodności, jak i w toku IVF, gdzie wspomaga terapię hormonalną oraz implantację zarodka w macicy.

Akupunktura – jako jedna z metod medycyny alternatywnej – wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Lekarze traktują ją z dużym dystansem, jednak skuteczność nakłuwania ciała w leczeniu różnych dolegliwości, o jakiej donoszą im pacjenci, każe powstrzymywać się od jednoznacznych sądów. Wraz z naukowcami nie ustają w badaniach, mających dać odpowiedź na pytanie o zakres działania akupunktury i jej przydatność w terapii poważnych chorób. Efektem takich badań są m.in. doniesienia o korzystnym wpływie nakłuwania ciała na ludzką płodność. Okazuje się bowiem, że akupunktura wspomaga leczenie takich zaburzeń płodności jak problemy hormonalne wpływające na owulację i miesiączkowanie, endometrioza, bóle pęcherza i dróg moczowych, menopauza czy słabe ukrwienie narządów rozrodczych, u mężczyzn zaś działa korzystnie na nasienie (poprawia jego jakość) i bóle prostaty. Nie mniej ważne jest minimalizowanie napięcia psychicznego związanego z niemożnością poczęcia dziecka, a także poprawa ogólnej kondycji organizmu poprzez redukowanie przykrych dolegliwości i zapobieganie stanom zapalnym.

Alternatywne in vitro

Z najnowszych badań Uniwersytetu Southampton oraz miejskiego szpitala Princess Anne wynika, że akupunktura doskonale sprawdza się także w przypadku zapłodnienia in vitro. Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy pod kierownictwem dr Ying Cheng wykazał, że nakłuwanie ciała igłami w okresie transferu zarodka daje wyższy o 59% odsetek żywych urodzin. Akupunktura wspomaga w tym wypadku nie tylko implantację zarodka, ale także utrzymanie ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki