Aktywność zawodowa kobiet najniższa od 15 lat!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
rodzina

Nowy raport Głównego Urzędu Statystycznego potwierdza, że aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata jest najniższa od 2003 roku, czyli od kiedy takie statystyki są prowadzone. Czy to wynik programu 500 plus? Dlaczego młode kobiety rezygnują z pracy?

Raport GUS nie pozostawia złudzeń

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia bardzo ciekawe dane. Wiele emocji wzbudza fakt, że według tych danych aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 jest… najniższa od 15 lat, czyli od czasu, kiedy takie statystyki są prowadzone. W ostatnim kwartale 2017 roku wyniosła dokładnie 74,2%. To niepokojące, gdyż aktywność zawodowa jest ważnym miernikiem stanu rynku pracy, a kiedy jest niska – wskazuje to na problemy na tym polu.

Aktywność zawodowa rodzin z 500+

Co ciekawe, GUS poszedł o krok dalej i udostępnił także dane na temat aktywności zawodowej w rodzinach pobierających świadczenie 500+. Jeśli świadczenie jest pobierane na pierwsze dziecko, aktywność zawodowa wynosi 69,7%. Dla porównania – w rodzinach z jednym dzieckiem, w których nie ma 500+ ponieważ przekraczają one kryterium dochodowe, aktywność zawodowa wynosi 89%.

Wina 500+?

Winę za taki stan rzeczy przypisuje się rządowemu programowi 500+. Wielu kobietom otrzymującym pomoc na pierwsze, drugie i kolejne dzieci zwyczajnie nie kalkuluje się praca za najniższą krajową. Szczególnie w małych miastach i na wsiach płace są niskie i, po zrobieniu bilansu zysków i strat, nie opłaca się pracować, jeśli można pobierać świadczenie i żyć na takiej samej stopie zajmując się wyłącznie wychowaniem dzieci. Jeśli połączyć koszty dojazdów do pracy, opieki nad dzieckiem (np. niani lub w żłobku czy przedszkolu), często wychodzi na to, że korzystniej zrezygnować z pracy zarobkowej i zostać w domu z dzieckiem lub dziećmi.

Niejednoznaczna sytuacja

Sytuacja jest dość kontrowersyjna. Z jednej strony niektórzy grzmią, że ujawnia się czarna strona 500+ i że społeczeństwo się rozleniwia, a bierność zawodowa jest niebezpieczna także w skali całego kraju.

Z drugiej – warto spojrzeć na całą sytuację przez pryzmat rodzin – pójście do pracy oznaczałoby rezygnację z otrzymywania świadczenia (dochody gospodarstwa domowego byłyby wtedy zbyt wysokie), a owa praca niekoniecznie musiałaby przynieść zysk większy niż wynikający z pobierania 500+.

Dodatkowo, część młodych mam bardzo ciężko przeżywa rozstanie z dzieckiem i fakt, że trzeba je zostawić z obcymi i wrócić do pracy. Chciałyby zostać z maluchem dłużej, jednak powstrzymują je względy finansowe.

Co teraz?

Biorąc pod uwagę wszystkie fakty, prawdopodobnie potrzebna jest reforma programu. Będzie to jednak bardzo trudne zadanie – zniesienie kryterium dochodowego albo też jego podniesienie spowodowałoby znaczny wzrost kosztów. Z drugiej strony, jeśli nie zmieni się nic, można domniemywać, że bierność zawodowa tylko się nasili, co będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę naszego kraju.

500 + na pierwsze i kolejne dziecko

Jakie obecnie warunki należy spełnić, by pobierać świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500 Plus”? Przede wszystkim, jeśli chcemy otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód w rodzinie nie może przekraczać 800 zł na osobę. Świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko można pobrać bez względu na dochody. Na każde dziecko wynosi ono tyle samo, czyli 500 zł.

Z zasady, jak czytamy na stronie programu, Rządowy program Rodzina 500 Plus ma za zadanie pomóc w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych. Wypłacane pieniądze mają posłużyć jako częściowe pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki