Ach, śpij, kochanie… czyli jak sen wpływa na płodność

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
sen1

Wpływ, jaki sen wywiera na niemal każdy aspekt naszego życia jest ogromny. Czy to prawda, że ma również związek z… płodnością? Sprawdzamy!

Sen – nasz największy sprzymierzeniec

Sen to czynność, na którą gatunek ludzki przeznacza średnio około… dwudziestu lat swojego życia. Tymczasem wciąż wiemy o nim, jego znaczeniu, procesach, przebiegu – boleśnie mało. Sen jest dla nas jedną z podstawowych potrzeb i wpływa na niemal każdy aspekt życia.

Choć czasem łatwo jest zarwać nockę, nie wyspać się ze względu na obowiązki czy przyjemności („jeszcze tylko jeden odcinek ulubionego serialu”), trzeba mieć świadomość, że śpiąc robimy dla siebie coś absolutnie nieocenionego – to najlepszy ratunek, kuracja i regeneracja, jakie możemy zafundować swojemu organizmowi. Sen to  sprzymierzeniec, którego niedobór odbije się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. I jak się okazuje – nie tylko na tym…

Funkcje snu

Jakie jest znaczenie snu w naszym życiu? Cóż, lista byłaby bardzo długa, skupmy się więc na tych najważniejszych. Przede wszystkim zapewnia regenerację i odnowę – najogólniej pojętych wszelkich kluczowych procesów w ciele. W czasie snu wydziela się najwięcej substancji i hormonów, które wpływają na procesy dzielenia się komórek, syntezę białek, na gospodarkę węglowodanową, koncentrację, czy nawet – stan skóry.

Sen działa pozytywnie także na:

  • przemianę materii,
  • pamięć i koncentrację,
  • odporność,
  • samopoczucie (niewyspanie prowadzi do podniesienia hormonów stresu!),
  • odnowę energii.

sen2

Wpływ snu na kobiecą płodność

Czy sen może mieć także związek z poprawą płodności? Oczywiście! Już sam fakt, że wpływa na regenerację ciała może prowadzić do wniosków, że zdrowy sen o odpowiedniej długości sprzyja ogólnemu zdrowiu i poprawia stan organizmu. Już samo to jest bardzo istotne także w przypadku starań o dziecko. Sen to, obok odpowiedniego odżywiania,  ruchu i higieny psychicznej, jeden z kluczowych elementów zdrowego stylu życia.

Człowiek wciąż niewyspany – z pewnością nie może stwierdzić, że jest w dobrym stanie psychoficzycznym. A ów stan odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w „naturalnych” staraniach o dziecko, ale także w skuteczności leczenia niepłodności. Ciekawe badania przeprowadzili naukowcy z Korei Północnej wśród 656. kobiet mających przed sobą procedurę in vitro. Okazało się, że o 25% większe szanse na jej powodzenie miały panie śpiące zalecaną liczbę godzin (szacuje się, że zdrowy sen powinien trwać 7-8 godzin, a absolutne minimum to 6).

sen3

Wpływ snu na męską płodność

Męska płodność to wciąż temat rzadziej poruszany i rzadziej zgłębiany niż płodność kobieca, tymczasem jest ona równie ważna! I w jej przypadku sen również okazuje się istotny. Duńscy naukowcy przeprowadzili na tysiącu mężczyzn badanie, które wspiera tę tezę. Według nich – nasienie panów, którzy się nie wysypiają ma obniżone parametry – i to o niemal 30%! Skąd bierze się taka korelacja? Jej źródłem może być poziom testosteronu, którego produkcja wzrasta właśnie w godzinach nocnych. Jeśli brakuje więc snu, brakuje również testosteronu…

Jeśli macie problem ze snem – pora to zmienić! A dla śpiochów, cóż – to kolejny argument za nieco dłuższym pozostaniem w łóżku!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki