7 faktów na temat plemników, o których nie wiedzieliście

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
fakt0

Plemniki – mali, zwinni pływacy, dla których liczy się jedno – jak najszybciej dotrzeć do celu. Wiemy o nich zwykle niewiele, bo też to wokół kobiecej płodności więcej się dzieje. Tym razem skupimy się jednak na męskich komórkach rozrodczych i pokażemy kilka ciekawych faktów na ich temat.

Po pierwsze – budowa

Zanim zaczniemy zagłębiać się w ciekawostki na temat plemników, warto przypomnieć sobie podstawy. Te, które może ktoś jeszcze pamięta z lekcji biologii. Plemnik zasadniczo składa się z dwóch głównych części – główki oraz witki (czyli tego, co widzimy jako „ogonek”). Witka składa się z kolei z szyjki i wstawki. W główce ważne części to jądro komórkowe oraz akrosom. W akrosomie zawarte są enzymy, niezbędne do przebicia się do środka oocytu (czyli komórki, z której powstaje komórka jajowa). W główce plemnika jest też zawarte DNA.

1. „Wystrzał” jest bardzo szybki

Z jaką prędkością następuje wytrysk? Szybciej niż może się wydawać. Nie jest to może 100 km/h, ale taki scenariusz z pewnością miałby niezbyt miły finał. W rzeczywistości to około 45 km/h. Całkiem szybko, prawda? Do komórki jajowej płyną natomiast z szybkością około 18 km/h. To też całkiem przyzwoite tempo!

2. Ilość plemników w ejakulacie jest niesamowita!

Podczas ejakulacji uwalnia się mniej więcej od 2. do 5. ml nasienia. W tak małej ilości może znajdować się nawet 500 mln plemników! Minimum to zazwyczaj 100-200 mln. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę, że komórka jajowa jest tylko jedna…  a konkurentów cała masa! Przeciętny mężczyzna w ciągu całego życia wyprodukuje około 500 mld plemników.

3. Liczy się nie tylko szybkość

Przywykliśmy myśleć, że wyścig do komórki jajowej wygrywa zawsze ten najszybszy i najbardziej wytrwały plemnik, zaś komórka jajowa potulnie czeka na swojego „bohatera”. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że ona bierze czynny udział w wyborze tego najwłaściwszego pływaka. W pewnym stopniu decyduje wręcz, który plemnik ją zapłodni.

Najmniejsze szanse mają te z uszkodzonym DNA, co zmniejsza ryzyko nieprawidłowości. Plemników uszkodzonych, nieprawidłowych komórka stara się nie dopuścić do siebie. Oczywiście szybkość też się liczy, bo te prawidłowo zbudowane, które dotrą najszybciej, mają największe szanse na sukces.

4. Istnieje obszerna klasyfikacja zaburzeń dotyczących plemników

Plemników może dotyczyć wiele nieprawidłowości czy też „chorób”. Klasyfikacja wyróżnia cały szereg  możliwych zaburzeń. Niektóre z nich to dotyczą ilości plemników w ejakulacie, inne – ich ruchliwości czy budowy.

 Przykładowe zaburzenia dotyczące plemników  to:

  • azoosprmia – brak plemników w ejakulacie
  • asthenozoospermia – gdy ponad 32% plemników wykazuje nieprawidłową ruchliwość.
  • teratospermia – gdy ponad 70% plemników w ejakulacie jest nieprawidłowo zbudowanych.  

fakty

5. Są bardzo wrażliwe

Plemniki są wrażliwe na wiele czynników zewnętrznych. Na stres, złe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, nadwagę, alkohol… Nasienie „nie lubi” też zbyt ciasnej bielizny oraz zbyt wysokich temperatur. Zaszkodzić mogą częste, długie i gorące kąpiele. Nawet wi-fi może się okazać szkodliwe, gdyż wydziela promieniowanie fal elektromagnetycznych. Plemniki też starzeją się – najlepszej jakości nasienie mają osoby dwudziestokilkuletnie.

6. Nie lubią abstynencji

Mitem jest by, na przykład starając się o dziecko, przez dłuższy czas powstrzymywać się od współżycia. Dłuższa wstrzemięźliwość, trwająca ponad dwa tygodnie, negatywnie wpływa na jakość nasienia. Abstynencja prowadzi do stresu oksydacyjnego, który jest zjawiskiem bardzo negatywnym dla plemników. Co ciekawe, zbyt częste uprawianie seksu też nie jest dla nasienia najlepsze. Parametry pogarszają się kiedy współżyjemy częściej niż co trzy dni.

7. Komórka jajowa je… wabi!

Plemniki nie pędzą na „oślep” przed siebie. Okazuje się, że komórka jajowa w pewnym sensie je… wabi. A to za pomocą progesteronu, który wytwarzają otaczające ją komórki pęcherzykowe. To właśnie on zaprasza plemniki.

 Wiedzieliście o tym?

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki