6 zasad prawidłowego badania nasienia

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
real Human Sperm and cell bodies photomicrograph viewed under a 100x objective. Panorama

Badanie nasienia to dla większości mężczyzn przykry i stresujący obowiązek. Jest ono jednak niezbędne w diagnostyce niepłodności. Analiza nasienia dokonywana jest w laboratorium i polega na ocenie koncentracji, ruchliwości, żywotności, budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego. Wynik pozwala określić płodność mężczyzny. Jednak aby badanie było miarodajne, pacjent musi spełnić kilka warunków. Oto 6 zasad, których należy przestrzegać, aby wynik badania był wiarygodny.

1.    Przed oddaniem nasienia do badania zachowaj abstynencję seksualną

2 – 7 dni – tyle wynosi czas abstynencji seksualnej, po której należy oddać do badania nasienie. W tym czasie mężczyzna nie może się także masturbować! Dla przykładu dłuższa niż 7 dni abstynencja seksualna może mieć wpływ na ruchliwości plemników. Co ważne, wykonując powtórny test, mężczyzna powinien zachować taki sam czas abstynencji, jak przed pierwszym badaniem – tylko wtedy porównanie wyników będzie miarodajne. Jeśli więc przed pierwszym badaniem czas abstynencji seksualnej wynosił 3 dni, wykonując kolejne badanie, czas abstynencji również musi wynosić 3 dni. – Nasienie oddane po dwóch dniach abstynencji może znacznie różnić się od tego, które zostało oddane po 7 dniach. Choć w obu przypadkach mieścimy się w normie czasowej, jaka została wskazana, do analizy laboratoryjnej trafiają różne próbki, a porównanie nie jest miarodajne – wyjaśnia dr n. med. Leszek Bergier, androlog z Centrum Medycznego Macierzyństwo.

2.    Aby uzyskać wiarygodny wynik badania musisz powtórzyć badanie co najmniej 2 razy

Ze względu na zmienność fizjologiczną mężczyzny, w diagnostyce płodności nie można uznać za wiarygodne badanie, które zostało przeprowadzone tylko raz. Aby otrzymać miarodajne wyniki, mężczyzna musi oddać nasienie do badania co najmniej 2 razy. Ważne, aby badania były wykonywane w odstępach 2-3 tygodni, a czas abstynencji seksualnej, który poprzedził badanie, był zawsze taki sam.

3.    Oddaj mocz się i zadbaj o higienę

Zanim oddasz badanie do analizy musisz opróżnić pęcherz. Kolejnym krokiem jest toaleta zewnętrznych narządów płciowych – najlepiej przy użyciu wody, bez użycia mydła czy innego detergentu. Penis może zostać osuszony jednorazowym ręcznikiem papierowym. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do oddania nasienia. Nasienie oddaje się do sterylnego, jednorazowego pojemnika (takiego, w jakim oddaje się do badania mocz).

4.    Oddaj całość nasienia

Pacjent powinien oddać całość materiału do sterylnego pojemnika. Jeśli z jakiegoś powodu część nasienia została oddana poza pojemnik, musisz o tym poinformować personel medyczny, któremu oddajesz próbkę. To bardzo ważna informacja! Nie powinieneś obawiać się, że oddałeś za mało nasienia do analizy – jeśli oddałeś całość materiału, oznacza to, że próbka ma właściwą objętość.

5.    Poinformuj personel medyczny o leczeniu i przyjmowanych lekach.

Intensywne leczenie farmakologiczne wpływa na parametry nasienia, szczególnie na jego DNA. Jeśli aktualnie przyjmujesz leki lub niedawno zakończyłeś terapię farmakologiczną, powinieneś skonsultować z lekarzem termin badania nasienia. Poinformuj lekarza jakie leki i przez jaki czas przyjmowałeś.

6.    Oddaj nasienie w ośrodku, w który będzie ono badane

Nasienie musi zostać oddane poprzez masturbację. Dla uzyskania jak najlepszej wiarygodności badania, próbka powinna zostać oddana w ośrodku, gdzie zostanie ona poddana analizie. Dzięki temu nasienie już w kilka minut po oddaniu trafi do laboratorium.

Dostarczenie próbki zdatnej do analizy, a pobranej poza ośrodkiem, w którym będzie przeprowadzane badanie laboratoryjne jest bardzo trudne – twierdzi dr n. med. Leszek Bergier, androlog z Centrum Medycznego Macierzyństwo. – Przyjmuje się, że maksymalny czas, w jakim nasienie powinno trafić do laboratorium, to 60 minut. Z doświadczenia jednak wiem, że materiał powinien trafić do badania dużo szybciej (maksymalnie do 30 minut od oddania; to pozwoli na jak najrzetelniejszą analizę). Dodatkowo nasienie musi być dostarczone do laboratorium w temperaturze ciała. Próbki nie można w tym czasie przegrzać ani przechłodzić. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, dokładając np. miejskie korki i inne przeszkody na drodze dom – klinika, dostarczenie nasienia o właściwych parametrach, oddanego poza gabinetem, staje się niemal niemożliwe – wyjaśnia androlog.

Ponieważ badanie nasienia to dla większości mężczyzn krępujący i pozbawiony intymności obowiązek, wiodące ośrodki leczenia niepłodności posiadają specjalny pokój, zapewniający dyskrecję i komfortowe warunki pacjentowi oddającemu nasienie. Wyniki badania otrzymasz najprawdopodobniej w kolejnym dniu roboczym, chyba że badanie zostało poszerzone o analizę fragmentacji DNA plemników – wtedy wyników możesz spodziewać się po 4-5 dniach.

Średnia ocena: 12345 4,40/5 (głosów: 5).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki