6 rzeczy, których nie wiesz o in vitro!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
in vitro 1

Mimo, że napisano o niej już masę artykułów i książek, wokół metody zapłodnienia pozaustrojowego narosło wiele mitów, krąży też na ten temat sporo przekłamań i pojawia się wiele niejasności. Nie da się ukryć, ze wzbudza także duże kontrowersje. Przedstawiamy 6 faktów, o których mogłaś nie wiedzieć!

In vitro to metoda, wokół której krąży wiele niejasności i wiele mitów. Nie jest to nic prostego, choć może się tak wydawać. Zapłodnienie pozaustrojowe to skomplikowany, wielowymiarowy i trudny temat. Nawet jeśli myślisz, że wiesz o nim całkiem sporo, kilka rzeczy może cię mimo wszystko zaskoczyć.

Sprawdź, czy zdajesz sobie sprawę z tych sześciu ciekawostek!

1. In vitro nie wyklucza ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna (inaczej – ektopowa) to sytuacja, w której ciąża rozwija się poza jamą macicy. Wbrew temu, co sądzą niektórzy i co sugerowałaby… zwyczajna logika, zapłodnienie pozaustrojowe wcale nie zmniejsza ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, a wręcz – zwiększa je w porównaniu do ciąż „naturalnych”!

Może się to wydawać dziwne, ponieważ podczas in vitro zarodki przenoszone są bezpośrednio do jamy macicy. Tymczasem jest to tym bardziej prawdopodobne, im więcej zarodków zostało przeniesionych.

2. Dzięki in vitro można, w teorii, wybrać płeć dziecka

Technologicznie jest możliwe, by podczas in vitro wybrać płeć dziecka, jednak w naszym kraju takie działanie dozwolone bywa tylko w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Chodzi o sytuacje, kiedy u rodzica występują obciążenia genetyczne dotyczące dziecka tylko jednej płci. Wybiera się wtedy tę drugą płeć i dzięki temu można uniknąć choroby dziecka.

3. Menopauza to nie przeszkoda dla in vitro

Im starsza kobieta tym większe zagrożenie dla ciąży i dla niej samej, jednak teoretycznie nawet kobieta, która przeszła menopauzę może przejść procedurę zapłodnienia pozaustrojowego i zajść w ciążę. Kluczem są tutaj oczywiście komórki jajowe.

in vitro 2

4. Śpisz za dużo albo za mało? Zmniejszasz szanse na powodzenie in vitro

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Indii przebadali związek snu z szansami powodzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Wnioski były zaskakujące. Okazało się bowiem, że zarówno zbyt mała ilość snu, jak i jego nadmiar mogą być szkodliwe. U kobiet, które spały mniej lub więcej niż 7-8 godzin na dobę, szanse na poczęcie w ten sposób zmniejszały się aż o 10-15%! Sen jest jednak ważny nie tylko w kontekście in vitro, ale i ogólnie pojętej płodności.

5. Akupunktura może zwiększyć skuteczność in vitro

Istnieją badania dowodzące, że akupunktura może zwiększyć szanse powodzenia procedury in vitro. Akupunktura to technika leczenia, mająca swoje źródło w krajach Dalekiego Wschodu polegająca na precyzyjnym nakłuwaniu odpowiednich miejsc na ciele.

Okazuje się, że ta metoda może nie tylko pomóc rozładować stres, który jest cichym zabójcą płodności, ale także wspomóc działanie układu hormonalnego oraz odporność, pobudzić pracę jajników i jąder. Badania pokazały, że stosowanie tej techniki może m.in. poprawić parametry nasienia, zwiększyć ukrwienie endometrium, sprawić, że organizm kobiety lepiej reaguje na leki, a komórki jajowe są lepszej jakości.

in vitro 3

6. In vitro zwiększa szansę na ciąże mnogą

Zapłodnienie pozaustrojowe zwiększa szanse na pojawienie się ciąży mnogiej. Szczególnie w sytuacji, kiedy do macicy następuje transfer kilku zarodków. Dlatego też coraz częściej decyduje się na umieszczenie tam tylko jednego zarodka. Ciąża mnoga jest bowiem zawsze ciążą podwyższonego ryzyka.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki