500 plus – zasady, zmiany i nowości

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 + można składać co roku, W 2018 dokumenty online prześlemy już od 1 lipca, a z papierowymi będzie można udać się do urzędu od 1 sierpnia. O czym należy pamiętać starając się o tę formę pomocy? Jakie zmiany zaszły ostatnio w 500 +? 

500 + nie na całe życie!

Warto pamiętać, że świadczenie 500+ nie jest przyznawane na dłuższy czas, np. do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Okres, w którym świadczenie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, będzie wypłacane to jeden rok – od 1 października do 30 września. Jeśli chce się zachować ciągłość, należy więc o tym pamiętać  i składać dokumenty co rok.

Jak złożyć wniosek przez internet?

W tym roku wnioski internetowe można było przesyłać już od 1 lipca. Ze standardowymi, papierowymi, do urzędu można natomiast udawać się od 1 sierpnia. Jak złożyć wniosek on-line?

  • Poprzez bankowość elektroniczną jednego z banków, które dołączyły do programu (jest ich obecnie 25).
  • Poprzez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – EMPATIA (należy posiadać profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny).
  • Przez ePUAP – Platformy Usług Administracji Publicznej (należy posiadać profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny).
  • Przez PUE Zus – Platformę Usług Elektronicznych ZUS (należy posiadać profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny).

Ważne zmiany

Program 500+ jest udoskonalany, szczególnie po to, by ukrócić wszelkie próby oszustwa. Jakie zmiany niedawno w nim zaszły lub zajdą?

  • Jeśli jedno z rodziców lub dziecko przebywa za granicą, wnioski będą analizowane przez wojewodów, a nie, jak wcześniej, przez regionalne ośrodki polityki społecznej. Ta modyfikacja ma na celu uniknięcie sytuacji, w której rodzina pobiera podobne świadczenia w więcej niż jednym państwie.
  • Od zeszłego roku zmieniły się także zasady w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Do wniosków muszą dołączać wyrok dotyczący alimentów lub dokument potwierdzający śmierć drugiego rodzica lub fakt, że jest on nieznany.
  • W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą i płacą zryczałtowany podatek dochodowy – zaczęły w poprzednim roku obowiązywać nowe zasady wyliczania miesięcznego dochodu.
  • W ubiegłym roku zmieniono także pewne zasady po to, by ukrócić próby oszustwa polegającego na nawiązywaniu nowej umowy na innych warunkach z tym samym pracodawcą po zakończeniu poprzedniej. W związku z tym obecne zasady mówią, iż jeśli między jednym a drugim zatrudnieniem u tego samego pracodawcy minie mniej niż trzy miesiące nie jest to traktowane jako utrata dochodu.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki