5 witamin i minerałów, które powinnaś zażywać planując ciążę!

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
Witaminy i suplementy diety

To, jaki tryb życia prowadzimy, ma ogromne znaczenie nie tylko naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale również dla płodności. W idealnym świecie przyszła mama odpowiednio przygotowuje się do zajścia w ciążę. Nie tylko po to, by starania były szybsze, lecz także, by zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby ciąża przebiegała bezproblemowo.

Zacząć jeszcze przed ciążą

Przygotowania do przyjścia maluszka na świat najlepiej zacząć nie, kiedy na teście ciążowym pojawią się już dwie kreski, ale nieco wcześniej – podejmując decyzję o rozpoczęciu starań o maluszka. Dzięki temu mamy pewność, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by dziecko zdrowo się rozwijało. Bardzo ważne jest w tym kontekście odżywianie i dostarczanie sobie odpowiednich składników odżywczych, minerałów i witamin – także w postaci suplementów.

Nie tylko suplementy

Myśląc o witaminach i minerałach najczęściej najpierw nasuwa nam się się zestaw suplementów diety, zwykle w postaci tabletek czy kapsułek. Tymczasem, po pierwsze, suplement suplementowi nierówny – są takie lepszej i gorszej jakości. Po drugie zaś – warto też zadbać o dietę bogatą w dane składniki odżywcze i dobrze zbilansowaną. Suplementację zaś zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Witaminy i minerały, które warto przyjmować przed ciążą

Kwas foliowy

Chyba każda kobieta zapytana o witaminę niezbędną w ciąży odpowie, że to kwas foliowy. Prawda jest jednak taka, że najlepiej zacząć przyjmować go jeszcze przed zapłodnieniem. Nazywany Witaminą B9, Witaminą B11, Folacyną, jest tak naprawdę grupą związków chemicznych, która gra niesamowicie ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim – ma swój udział w syntezie kwasów nukleinowych (z których składa się DNA), a także „nadzoruje” to, w jaki sposób tworzą się, dojrzewają i funkcjonują komórki organizmu.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny nawet przed ciążą i zaleca się jego przyjmowanie 3 miesiące przed zapłodnieniem? Ponieważ przydaje się już w pierwszych dniach ciąży podczas tworzenia i rozwoju układu nerwowego dziecka. Wady cewy nerwowej i wady układu nerwowego wykształcają się bardzo wcześnie, bo już w trzecim-czwartym tygodniu.

Żelazo

Niedobór żelaza może mieć negatywny wpływ na płodność, może także spowodować przedwczesny poród. Wywołuje również anemię, która jest stanem niepożądanym podczas starań o dziecko. Niestety, wchłanialność żelaza z pożywienia nie jest najlepsza, więc oprócz włączenia do diety odpowiednich produktów, warto skonsultować z lekarzem suplementację.

Witaminy

Wapń

Kolejny pierwiastek bardzo potrzebny w ciąży, który można zacząć suplementować jeszcze przed zapłodnieniem. Niedobór wapnia może wpływać na niedostateczne uwapnienie kości maluszka.

Witamina E

Witamina E zwana jest witaminą płodności. Warto zacząć dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie jeszcze przed ciążą. Jej niedobór w czasie ciąży może doprowadzić do przykrych konsekwencji, jak wady czy wrodzone, niska masa urodzeniowa czy poród przedwczesny.

Witamina C

Witamina C jest bardzo ważna dla całego organizmu, nie tylko w sezonie przeziębień! Okazuje się, że ma wpływ na płodność, a konkretnie – poprawia konsystencję śluzu szyjkowego oraz budowę endometrium. Przyjmowanie jej w czasie starań o maluszka zwiększa też poziom kwasu askorbinowego w Pęcherzyku Graafa.

Kiedy zacząć?

Kiedy zacząć wprowadzać w życie zdrowsze zmiany? W momencie rozpoczęcia starań, czy wcześniej? Najlepiej – co najmniej trzy miesiące przed prawdopodobnym zapłodnieniem. A że to może udać się od razu, będą to też trzy miesiące przed rozpoczęciem starań.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki