5 scen z życia starających się o dziecko

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta z testem

Są pewne sytuacje, momenty, które przeżywa wiele par starających się o dziecko. Obliczanie dni płodnych i wyznaczanie owulacji, niecierpliwe czekanie na wyniki testów ciążowych, skupienie na przyszłym dziecku, szukanie wiedzy o ciąży… Oto pięć scen z życia par, które mają nadzieję na rychłe spłodzenie potomka.

Każda para to inna historia

Każda para przeżywa starania o dziecko zupełnie inaczej – to zależy zarówno od tego, w jaki sposób one przebiegają, jak i od temperamentów i charakterów partnerów czy okoliczności. Dla każdej pary jest to ogromnie ważny i pełen emocji czas. Przedstawiamy pięć częstych scen, które rozgrywają się
w życiach par starających się o malucha.

  1. Decyzja

Decyzja o rozpoczęciu starań to ogromnie ważny krok w życiu każdej pary. Czasem jest spontaniczna, czasem poprzedzona godzinami rozmów, rozmyślań, a czasem to wynik wcześniejszych ustaleń („po roku od ślubu zaczynamy się starać”).

Natalia wspomina, że dla niej i dla jej męża to nie było łatwe. Do porozumienia dochodzili jakiś czas, zastanawiali się kiedy będzie dobry moment na dziecko, kilka razy odkładali starania, stwierdzali, że jeszcze nie są gotowi, że zostało kilka rzeczy, które chcą zrobić zanim ona zajdzie w ciążę. „Pewnego razu, po dłuższym czasie, usiedliśmy i zaczęliśmy rozmawiać. Od słowa do słowa przeszliśmy do tematu – dziecko. I okazało się że jasne, obydwoje go chcemy i mimo, że moglibyśmy dalej to opóźniać, stwierdziliśmy że po prostu że… zaczynamy i już! Półtora roku później przyszła na świat nasza córeczka”.

  1. Obliczanie dni płodnych

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie ma ich wcale, przed rozpoczęciem starań bierzemy je często za pewnik, ale dopiero kiedy chcemy zajść w ciążę ich monitoring i umiejętność precyzyjnego określenia nabiera kluczowego znaczenia. Dla jednych kobiet to dziecinnie proste – czują owulację. Dla innych bywa to znacznie trudniejsze i bez pomocy testu owulacyjnego się nie obędzie.

  1. Szukanie wiedzy

Wiele kobiet, które matkami zostają po raz pierwszy czuje, że musi dowiedzieć się tyle, ile tylko może o płodności i zdrowej ciąży. „Godzinami przetrząsałam Internet, szukałam gazet i książek na temat ciąży i na temat starań o dziecko. Czytałam o tym co jeść, co robić, jak ćwiczyć w czasie ciąży, jakich kosmetyków używać, a jakich nie, na co zwracać uwagę… w pewnym momencie myślałam, że pęknie mi głowa od tych wszystkich informacji, nakazów i zakazów” – wspomina Magda.

Wiedza to potęga – na pewno im jej więcej (ale ze sprawdzonych źródeł!), tym lepiej. Dlatego warto w pierwszej kolejności o najważniejsze kwestie zapytać lekarza i szukać dobrych, wartościowych porad w innych miejscach.

  1. Czekanie na wynik testu

To jeden z bardziej emocjonujących momentów w życiu par, które starają się o malucha. Przede wszystkim już po dniach płodnych ciekawość i niecierpliwość sięgają zenitu. A tu, żeby wynik testu był wiarygodny, trzeba czekać jeszcze dwa tygodnie… Później przychodzą nerwy i trzymanie kciuków, żeby pojawiły się dwie kreski, a nie jedna. I oczywiście – wizyta u ginekologa, bo dopiero on potwierdzi w stu procentach ciążę.

„Pamiętam bardzo dobrze zawód, kiedy zobaczyłam na teście jedną kreskę. A byłam taka pewna, miałam jakieś takie dobre przeczucie, że się udało, że dziecko już we mnie jest. Rozczarowanie było mocne. Popłakałam się, bo się mocno nastawiłam. Mąż mnie pocieszał, ale dla niego to też było trudne” – opisuje Natalia trzeci zrobiony przez siebie test. Przy pierwszym i drugim miała w sobie, jak sama mówi „większy luz”. Ale im było ich więcej, tym ciężej przychodziło godzenie się z negatywnym wynikiem.

  1. Rozmyślania o przyszłości

Chyba każdej parze starającej się zdarza się rozmyślać o swoim przyszłym dziecku, o tym, czy będzie chłopiec czy dziewczynka, czy maluch będzie spokojny czy temperamentny, czy będzie miał oczy po tacie czy po mamie i które cechy każdego z rodziców lepiej, aby przejął. Zaczyna się też zwracać uwagę na mijane mamy z wózkami („O! taki model jest super”), na zabawki, na ubranka… … To naturalna rzecz, dziecko zajmuje coraz więcej myśli.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki