4 rzeczy, za które nie musisz przepraszać!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
nie musisz przepraszać1 (2)

Nie chcesz rozmawiać o swojej niepłodności? A może w ogóle nikomu nie chcesz o niej mówić? Nie mów. I nie przepraszaj.

Poczucie winy to jedno z uczuć, które często towarzyszą osobom starającym się o dziecko. Kiedy starania zaczynają niepokojąco się przedłużać, pierwsze co robimy, to szukamy winy w sobie. I choć lekarze jak mantrę powtarzają, że niepłodność nie jest niczyją winą – po prostu się zdarza, trudno nam wyzbyć się poczucia, że to jednak my sami w którymś miejscu zawiniliśmy.

Warto zrobić wszystko, by wyzbyć się tego uczucia. Nie, nie przerzucać go na partnera, bo nawet jeśli problem rzeczywiście leży po jego stronie, to na pewno nie ma nic wspólnego z winą. Poczucie winy, które często sami w sobie pielęgnujemy jest bowiem bardzo niszczące. Powoduje, że obwiniamy się także za wiele sytuacji/zachowań, które mniej czy bardziej wynikają z faktu naszej niepłodności. Uwierz, naprawdę nie musisz przepraszać za to, że…

…nie chcesz rozmawiać o swojej niepłodności

Niepłodność (http://staraniowy.pl/zazdrosc-w-nieplodnosci/) to temat bardzo trudny i wrażliwy z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze dotyka naszej intymności – czegoś, co w normalnej sytuacji pragniemy zachować tylko dla siebie. Zazwyczaj nie dzielimy się z nikim – poza partnerem czy lekarzem – szczegółami dotyczącymi naszej płodności, owulacji, cyklu. Dlaczego teraz mamy to robić? Po drugie – dotyczy naszych rodzicielskich planów, o których zwykle też nie rozpowiadamy wszem i wobec. To nasza sprawa kiedy i czy w ogóle chcemy mieć dziecko. I po trzecie wreszcie – niepłodność to choroba. Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy chętnie opowiadają o swoich schorzeniach i dolegliwościach, ale nie musisz przepraszać za to, że do nich nie należysz.

nie musisz przepraszać1 (1)

…czujesz się smutna, kiedy dowiadujesz się o cudzej ciąży

Bo tak się właśnie czujesz, prawda? Sama przed sobą nie chcesz się do tego przyznać, ale zamiast radości czujesz żal, rozgoryczenie, smutek, zazdrość. Nie będziesz za nie przepraszać, bo zapewne nikt inny poza tobą się o nich nie dowie. Ale ważne, byś wiedziała, że nie musisz się ich wstydzić. Im bliższe relacje łączą cię z daną osobą, tym bardziej ambiwalentnych uczuć możesz doświadczać. Radość miesza się ze smutkiem, podekscytowanie przeplata z frustracją. Nie karć się za to, co czujesz, bo w żadnym stopniu nie jest to zależne od ciebie. Nie neguj uczuć, których doświadczasz. Masz prawo odczuwać te wszystkie emocje . I możesz być pewna, że podobnie czuje się każda kobieta starająca się o dziecko, która dowiaduje się o ciąży innej osoby. Jest ci przykro, czujesz się bezradna i zupełnie nie umiesz cieszyć się jej szczęściem. Ale przecież nie życzysz jej źle! Nie chodzi o to, że jej się udało, ale o to, że nie udało się tobie! To normalne, że chciałabyś być w jej sytuacji. I wcale nie oznacza, że chciałabyś jednocześnie, aby ona znalazła się w twojej.

…nie chcesz przebywać z niektórymi ludźmi

Kiedy od dłuższego czasu bezskutecznie staramy się o dziecko, towarzystwo niektórych osób może być dla nas trudne. Każdy z nas reaguje i odczuwa inaczej, ale nie będzie nic dziwnego w tym, jeśli przebywanie w obecności cudzych dzieci okaże się dla ciebie zbyt ciężkie. Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność – nie będziesz i nawet nie powinnaś unikać każdej sytuacji, w której może pojawić się dziecko. Ale jeśli przykładowo znajoma zaprasza cię na domową imprezę, na której będą same rodziny z dziećmi – zwłaszcza małymi – masz prawo odmówić i nie musisz za to przepraszać. Możesz otwarcie powiedzieć, że będziesz czuć się nieswojo i wolisz spotkać się w innych okolicznościach. Możesz też zachować ten powód dla siebie i zwyczajnie powiedzieć, że wybrany termin nie jest dla ciebie odpowiedni.

…chcesz żyć po swojemu

Niepłodność to bardzo trudna sytuacja, której nie sposób przewidzieć. Mało kto z nas zastanawia się zawczasu, czy też przypadkiem w czasie starań o dziecko nie pojawią się jakieś problemy. Niepłodność zwykle zaskakuje, dlatego nikt z nas nie wie, jak zachowałby się w sytuacji, gdyby dotknęła właśnie jego. Być może kiedyś wydawało ci się, że „w razie czego” byłabyś gotowa zaadoptować dziecko. Ale teraz, w momencie kiedy podobne pytanie staje się całkiem realne czujesz, że nie mogłabyś odważyć się na taki krok. Możliwe, że kiedyś byłaś przeciwniczką in vitro. Dziwiłaś się, jak ludzie mogą dążyć do rodzicielstwa za wszelką cenę. Teraz zapłaciłabyś każde pieniądze, byleby tylko ktoś dał ci gwarancję, że transfer się uda. Nie musisz przepraszać za to, że idziesz własną drogą. Że masz odmienne zdanie, niż twoi bliscy, przyjaciele czy znajomi. Że rezygnujesz z tego, co nie jest zgodne z twoimi wartościami. To twoje życie i tylko ty jesteś odpowiedzialna za własne decyzje. Masz prawo dokonywać samodzielnych wyborów, bo to ty poniesiesz ich konsekwencje.

nie musisz przepraszać 2

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki