10 najdziwniejszych objawów ciąży

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 1
insomnia

Nudności, zgaga, podwyższona temperatura, rozdrażnienie to jedne z najczęstszych objawów ciąży. Ale przyszła mama nie zawsze odczuwa to, co jej ciężarne koleżanki. Zdarza się, że symptomy są nietypowe, dziwne i zupełnie niekojarzone ze stanem błogosławionym. Oto 10 najdziwniejszych objawów ciąży.

1. Nadmierna potliwość

Wbrew pozorom nie dotyczy tylko kobiet w zaawansowanej ciąży. Potliwość może zdarzyć się już na początku ciąży. Wszystko to za sprawą wzmożonej przemiany materii i podwójnej pracy układu krążenia. Temperatura wewnątrz ciała wzrasta, konieczne jest zatem jej obniżenie – organizm radzi sobie z tym właśnie poprzez stymulowanie gruczołów potowych. Zjawisko to jest całkiem naturalne, ale – jak nietrudno się domyślić – bardzo uciążliwe. Rady? Noś przewiewne ubrania, wykonane z „oddychających” materiałów, używaj antyperspirantów i chusteczek nawilżających, nie stroń od chłodnych pryszniców, przywracających ciału odpowiednią temperaturę, unikaj pikantnych, ostrych potraw.

2. Zmiany skórne

Wzmożony przepływ krwi oraz nadprodukcja melaniny w ciąży mogą powodować zmiany w zabarwieniu skóry. Ciemne plamki na rękach, nogach, dekolcie i piersiach, nietypowy odcień brodawek piersiowych, „pajączki” – to najpowszechniejsze przykłady takich skórnych rewolucji. Niektóre ciężarne skarżą się także na żylaki nóg i odbytu (hemoroidy). Rady? Nieuciążliwe plamy na skórze możesz przypudrować. Żylaki najlepiej leczyć pod okiem lekarza, ale pamiętaj, by unikać długotrwałego stania i siedzenia oraz krzyżowania nóg, serwuj także swoim nogom odpoczynek, trzymając je nieco wyżej niż resztę ciała (możesz oprzeć je na poduszce).

3. Dziwny katar

Mylone często z przeziębieniem uczucie podrażnionego, czasem zapchanego nosa, jest wynikiem żywej pracy układu hormonalnego i silnego ukrwienia organizmu. Nos może być spuchnięty, pełny wydzieliny, często też krwawi. Rady? Używaj kropli do nosa, wietrz i nawilżaj pomieszczenia, w któ-rych przebywasz, unikaj klimatyzacji i pij w ciągu dnia dużo płynów.

4. Bezsenność

Jest konsekwencją powszechnych ciążowych dolegliwości, jak nudności, zgaga czy bóle głowy, a także trudności w znalezieniu bezpiecznej dla dziecka i wygodnej dla kobiety pozycji. Nie mniej jednak może również mieć podłoże czysto psychiczne. Wyzwanie, jakim jest ciąża, poród i macierzyństwo, nierzadko spędzają kobietom sen z powiek (i to dosłownie). Rady? Dużo spaceruj w ciągu dnia – przebywanie na świeżym powietrzu pomaga w znalezieniu równowagi podczas snu. Ponadto, możesz zainwestować w specjalną poduszkę dla ciężarnych, która ułatwi znalezienie odpowiedniej pozycji, a pod ręką mieć przekąski, które pomogą zwalczyć mdłości. Pokonanie barier natury emocjonalnej będzie trudniejsze, ale czasem wystarczy szczera rozmowa z bliską osobą, by poczuć ulgę i nabrać wiary we własne możliwości.

5. Upławy

Wydają się naturalną reakcją układu moczowo-płciowego na następujące w jego obrębie zmiany, ale najczęściej wzbudzają u przyszłych mam duży niepokój. Lepka wydzielina o bladożółtym zabarwieniu jest jednak w ciąży zupełnie normalna – za jej nadprodukcję odpowiedzialne są hormony, produkowane w tym okresie szczególnie intensywnie. Rady? Zainwestuj we wkładki higieniczne, które ochronią bieliznę przed zabrudzeniem. Używaj chusteczek do higieny intymnej, by zachować świeżość. Jeśli upławy mają przykry zapach bądź odczuwasz inne objawy (np. swąd, pieczenie, krwawienie), koniecznie udaj się do lekarza.

6. Żołądkowe rewolucje

Wzdęcia, zaparcia, gazy, lekkie skurcze i bóle brzucha to konsekwencje wysokiego stężenia w organizmie progesteronu – jednego z najważniejszych hormonów ciążowych. Dolegliwości te są uciążliwe i wstydliwe, ale zazwyczaj trudno się ich samodzielnie pozbyć. Rady? Przyjrzyj się swojemu menu – jeśli zawiera sporo produktów ciężkostrawnych i wzdymających, np. warzyw strączkowych, a także gazowanych napoi, ogranicz ich spożycie. Poproś też o pomoc lekarza – być może przepisze ci niegroźne dla zdrowia dziecka preparaty ziołowe, które ulżą w trawiennych cierpieniach.

7. Nietrzymanie moczu

Powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy, a to może powodować problemy z nietrzy-maniem moczu. Rady? Tylko jedna – opróżniaj pęcherz jak najczęściej. Przetrzymywanie moczu może nie tylko sprawić dyskomfort, ale i doprowadzić do stanów zapalnych dróg moczowych.

8. Krwawiące dziąsła

Znów winowajcami są hormony oraz układ krążenia, który powoduje silne ukrwienie, a więc i podrażnienie tkanek organizmu. Dziąsła w ciąży mogą być napuchnięte i szczególnie wrażliwe na kontakt z twardym jedzeniem oraz ostrym włosiem szczoteczki do zębów. Rady? Zainwestuj w dobrą, miękką szczoteczkę, nawilżaj jamę ustną płynami i bądź ostrożna podczas spożywania posiłków.

9. Drażliwe powonienie

Węch jak u psa myśliwskiego to zmora niejednej przyszłej mamy. Nagle okazuje się, że ulubione zapachy są nie do zniesienia, a nawet więcej – te, które do tej pory były neutralne i zupełnie nie przeszkadzały, drażnią i powodują nudności. Burza hormonalna nie oszczędza nawet zmysłu powonienia. Rady? Unikaj przebywania w miejscach, w których stężenie zapachów jest szczególnie wysokie, a także tych produktów, które – jak już zdążyłaś doświadczyć – są ci szczególnie nieznośne.

10. Zaburzenia koncentracji

Naukowcy do dziś nie wiedzą, dlaczego hormony wywołują zaburzenia koncentracji tylko u niektó-rych ciężarnych. Taki stan zdarza się jednak i choć tłumaczony szczególnym stanem, jest jednak dość przykry, tym bardziej, gdy utrudnia pracę zawodową. Rady? Warto – po konsultacji z lekarzem – wspomóc się witaminami, które poprawią pamięć i pomogą skupić się na istotnych czynnościach w ciągu dnia. Pamiętaj także o nawadnianiu organizmu i odpoczynku, którego brak jest nierzadko przyczyną dekoncentracji.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki